Infineon Technologies IRL1104STRLPBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IRL1104STRLPBF
Datasheet
IRL1104STRLPBF PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 104A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 9.8A, 10V
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 140W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D2PAK
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50nC @ 10V
Vgs (Max) ±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 250µA