Infineon Technologies IRFU13N20DPBF
Model
IRFU13N20DPBF
Datasheet
IRFU13N20DPBF PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 13A I-PAK
Availability
IN STOCK
Stock: 5716
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 5A, 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Power Dissipation (Max) 15W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package TO-252
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 530pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Ta)
Part Status Active
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V