Infineon Technologies IRFSL33N15DTRRP
Model
IRFSL33N15DTRRP
Datasheet
IRFSL33N15DTRRP PDF
Description
MOSFET N-CH 150V 33A TO-262-3
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DIRECTFET™ MQ
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±12V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2270pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Ta), 49A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 7V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DirectFET™ Isometric MQ
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 250µA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.5mOhm @ 12A, 7V
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 2.3W (Ta), 42W (Tc)