Infineon Technologies IRFS17N20DTRLP
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IRFS17N20DTRLP
Datasheet
IRFS17N20DTRLP PDF
Description
MOSFET N-CH 200V 16A D2PAK
Attribute Name Attribute Value
FET Feature Schottky Diode (Isolated)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.7A (Ta)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 1.7A, 10V
Series FETKY™
Power Dissipation (Max) 1.25W (Ta)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package Micro8™
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 210pF @ 25V