Infineon Technologies IRFR12N25DTRPBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IRFR12N25DTRPBF
Datasheet
IRFR12N25DTRPBF PDF
Description
MOSFET N-CH 250V 14A DPAK
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 29A, 10V
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 140W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D-Pak
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 89nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3430pF @ 25V