Infineon Technologies IRF6100PBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IRF6100PBF
Datasheet
IRF6100PBF PDF
Description
MOSFET P-CH 20V 5.1A FLIPFET
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 50µA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.3mOhm @ 13A, 10V
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 2.2W (Ta), 42W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DIRECTFET™ ST
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17nC @ 4.5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1320pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Ta), 58A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V