Infineon Technologies IPU050N03L G
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPU050N03L G
Datasheet
IPU050N03L G PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 50A IPAK
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 30A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 56W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO251-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2400pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)