Infineon Technologies IPP50R520CPHKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPP50R520CPHKSA1
Datasheet
IPP50R520CPHKSA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 550V 7.1A TO-220
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 630pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.8A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 340µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 520mOhm @ 3.8A, 10V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 66W (Tc)