Infineon Technologies IPP22N03S4L15AKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPP22N03S4L15AKSA1
Datasheet
IPP22N03S4L15AKSA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 22A TO220-3
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 11µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 27A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 36W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V