Infineon Technologies IPP16CN10LGXKSA1
Model
IPP16CN10LGXKSA1
Datasheet
IPP16CN10LGXKSA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 54A TO220-3
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 10µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14.9mOhm @ 22A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 31W (Tc)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14nC @ 10V
Vgs (Max) ±16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 980pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V