Infineon Technologies IPP100P03P3L-04
Model
IPP100P03P3L-04
Datasheet
IPP100P03P3L-04 PDF
Description
MOSFET P-CH 30V 100A TO220-3
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 33µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.9mOhm @ 45A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1730pF @ 40V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V