Infineon Technologies IPP100N06S2L05AKSA1
Model
IPP100N06S2L05AKSA1
Datasheet
IPP100N06S2L05AKSA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 100A TO220-3
Attribute Name Attribute Value
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 200W (Tc)
FET Type P-Channel
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 200nC @ 10V
Vgs (Max) +5V, -16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9300pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 475µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 80A, 10V