Infineon Technologies IPP100N04S2L03AKSA1
Model
IPP100N04S2L03AKSA1
Datasheet
IPP100N04S2L03AKSA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO220-3
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 80A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220-3-1
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 170nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5110pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA