Infineon Technologies IPP100N04S204AKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPP100N04S204AKSA1
Datasheet
IPP100N04S204AKSA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO220-3
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 130µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 98A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 167W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8610pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 98A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V