Infineon Technologies IPP08CN10L G
Model
IPP08CN10L G
Datasheet
IPP08CN10L G PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 98A TO220-3
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3mOhm @ 80A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 230nC @ 10V