Infineon Technologies IPP05CN10L G
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPP05CN10L G
Datasheet
IPP05CN10L G PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 100A TO220-3
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11900pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 180µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.2mOhm @ 100A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO220-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 124nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V