Infineon Technologies IPI80N06S2L11AKSA1
Model
IPI80N06S2L11AKSA1
Datasheet
IPI80N06S2L11AKSA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO262-3
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 370µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1Ohm @ 3.3A, 10V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 89W (Tc)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 900V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 850pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.7A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V