Infineon Technologies IPI80N03S4L04AKSA1
Model
IPI80N03S4L04AKSA1
Datasheet
IPI80N03S4L04AKSA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 80A TO262-3
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3400pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 180µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.6mOhm @ 68A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110nC @ 10V