Infineon Technologies IPI80CN10N G
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPI80CN10N G
Datasheet
IPI80CN10N G PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 13A TO262-3
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO262-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 140nC @ 10V
Vgs (Max) ±16V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9750pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 90µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7mOhm @ 80A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)