Infineon Technologies IPI60R600CPAKSA1
Model
IPI60R600CPAKSA1
Datasheet
IPI60R600CPAKSA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 6.1A TO-262
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 70A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2700pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 50µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)