Infineon Technologies IPI60R520CPAKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPI60R520CPAKSA1
Datasheet
IPI60R520CPAKSA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 6.8A TO-262
Attribute Name Attribute Value
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 550pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.1A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 220µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 3.3A, 10V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO262-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V