Infineon Technologies IPI50CN10NGHKSA1
Model
IPI50CN10NGHKSA1
Datasheet
IPI50CN10NGHKSA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 20A TO262-3
Attribute Name Attribute Value
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 192W (Tc)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 550V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2540pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 930µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 14A, 10V