Infineon Technologies IPI26CN10N G
Model
IPI26CN10N G
Datasheet
IPI26CN10N G PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 35A TO262-3
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 85V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2070pF @ 40V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 39µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 35A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31nC @ 10V