Infineon Technologies IPI030N10N3GHKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPI030N10N3GHKSA1
Datasheet
IPI030N10N3GHKSA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 100A TO262-3
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 118µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 100A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 188W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO262-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 165nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13000pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V