Infineon Technologies IPD80N06S3-09
Model
IPD80N06S3-09
Datasheet
IPD80N06S3-09 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO252-3
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 100A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO262-3
Packaging Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 275nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 23000pF @ 30V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 196µA