Infineon Technologies IPD60R520CPBTMA1
Model
IPD60R520CPBTMA1
Datasheet
IPD60R520CPBTMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 6.8A TO-252
Supplier Device Package PG-TO252-3
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 550pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.1A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 220µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 3.3A, 10V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)