Infineon Technologies IPD50N06S2L13ATMA1
Model
IPD50N06S2L13ATMA1
Datasheet
IPD50N06S2L13ATMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 50A TO252-3
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 330µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 399mOhm @ 4.9A, 10V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 550V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 890pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)