Infineon Technologies IPD50N06S214ATMA1
Model
IPD50N06S214ATMA1
Datasheet
IPD50N06S214ATMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 50A TO252-3
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.7mOhm @ 34A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO252-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 69nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 80µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)