Infineon Technologies IPD25CNE8N G
Model
IPD25CNE8N G
Datasheet
IPD25CNE8N G PDF
Description
MOSFET N-CH 85V 35A TO252-3
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 513pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 29A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 26µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 13A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 68W (Tc)