Infineon Technologies IPD12CN10NGBUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPD12CN10NGBUMA1
Datasheet
IPD12CN10NGBUMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 67A TO252-3
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.4mOhm @ 67A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO252-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 85V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4340pF @ 40V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 67A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 83µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)