Infineon Technologies IPD122N10N3GBTMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPD122N10N3GBTMA1
Datasheet
IPD122N10N3GBTMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 59A TO252-3
Attribute Name Attribute Value
Rds On (Max) @ Id, Vgs 520mOhm @ 2.8A, 10V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 66W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO252-3
Packaging Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23.4nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 512pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.1A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 230µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)