Infineon Technologies IPD082N10N3GBTMA1
Model
IPD082N10N3GBTMA1
Datasheet
IPD082N10N3GBTMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO252-3
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 16µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.8mOhm @ 50A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 47W (Tc)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 28nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2100pF @ 20V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V