Infineon Technologies IPD068N10N3GBTMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPD068N10N3GBTMA1
Datasheet
IPD068N10N3GBTMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 90A TO252-3
Attribute Name Attribute Value
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO252-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3980pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 75µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.2mOhm @ 73A, 10V