Infineon Technologies IPB80N06S3-05
Model
IPB80N06S3-05
Datasheet
IPB80N06S3-05 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 90µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.8mOhm @ 90A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO252-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4910pF @ 50V