Infineon Technologies IPB80N06S208ATMA1
Model
IPB80N06S208ATMA1
Datasheet
IPB80N06S208ATMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3
Attribute Name Attribute Value
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 150µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.7mOhm @ 60A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 210W (Tc)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 130nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3160pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)