Infineon Technologies IPB77N06S212ATMA1
Model
IPB77N06S212ATMA1
Datasheet
IPB77N06S212ATMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 55V 77A TO263-3
Attribute Name Attribute Value
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 12µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 79mOhm @ 13A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 31W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D²PAK (TO-263AB)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 716pF @ 50V