Infineon Technologies IPB60R250CPATMA1
Model
IPB60R250CPATMA1
Datasheet
IPB60R250CPATMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 650V 12A TO263-3
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.7mOhm @ 38A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 158W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1770pF @ 25V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 77A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 93µA