Infineon Technologies IPB50CN10NGATMA1
Model
IPB50CN10NGATMA1
Datasheet
IPB50CN10NGATMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 20A TO263-3
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 550V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1420pF @ 100V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 520µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 7.8A, 10V
Series CoolMOS™
Power Dissipation (Max) 114W (Tc)