Infineon Technologies IPB16CN10N G
Model
IPB16CN10N G
Datasheet
IPB16CN10N G PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 53A TO263-3
Attribute Name Attribute Value
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 39µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 35A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D²PAK (TO-263AB)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2070pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V