Infineon Technologies IPB160N04S3H2ATMA1
Model
IPB160N04S3H2ATMA1
Datasheet
IPB160N04S3H2ATMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 160A TO263-7
Attribute Name Attribute Value
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5040pF @ 10V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Ta), 150A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DirectFET™ Isometric MX
Vgs(th) (Max) @ Id 2.45V @ 250µA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2mOhm @ 30A, 10V
Series HEXFET®
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 89W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package DIRECTFET™ MX
Packaging Cut Tape (CT)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57nC @ 4.5V