Infineon Technologies IPB160N04S2L03ATMA1
Model
IPB160N04S2L03ATMA1
Datasheet
IPB160N04S2L03ATMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 160A TO263-7
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 48nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3220pF @ 50V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 53A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 61µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.5mOhm @ 53A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)