Infineon Technologies IPB160N04S203ATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPB160N04S203ATMA1
Datasheet
IPB160N04S203ATMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 40V 160A TO263-7
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7mOhm @ 80A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
FET Type N-Channel
Supplier Device Package PG-TO263-7-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 230nC @ 5V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)
Part Status Discontinued at Digi-Key
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V