Infineon Technologies IPB08CN10N G
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
IPB08CN10N G
Datasheet
IPB08CN10N G PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 95A TO263-3
Attribute Name Attribute Value
FET Type N-Channel
Supplier Device Package D²PAK (TO-263AB)
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 99nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 85V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6690pF @ 40V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 95A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 130µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.2mOhm @ 95A, 10V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 167W (Tc)