Infineon Technologies BSC152N10NSFGATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Model
BSC152N10NSFGATMA1
Datasheet
BSC152N10NSFGATMA1 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 63A TDSON-8
Attribute Name Attribute Value
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) -
FET Type N-Channel
Supplier Device Package MG-WDSON-2, CanPAK M™
Packaging Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2600pF @ 15V
FET Feature -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta), 63A (Tc)
Part Status Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 3-WDSON
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 20A, 10V