Fox Electronics FPXLF0368-20
Manufacturer
Fox Electronics
Model
FPXLF0368-20
Datasheet
FPXLF0368-20 PDF
Description
CRYSTAL 3.6864MHZ 20PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Load Capacitance 16pF
Size / Dimension 0.528" L x 0.200" W (13.40mm x 5.08mm)
Frequency Stability ±50ppm
Type MHz Crystal
Frequency Tolerance ±50ppm
Series CM309B
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Frequency 27.3067MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Operating Mode Fundamental
Package / Case 4-SOJ, 2.85mm pitch