Fox Electronics FC7BQCCMC10.0-T1
- Manufacturer
- Fox Electronics
- Model
- FC7BQCCMC10.0-T1
- Datasheet
- FC7BQCCMC10.0-T1 PDF
- Description
- CRYSTAL 10.0000MHZ 20PF SMD
|---|---|
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) |
| Frequency Stability | ±30ppm |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Series | C7BQ |
| Height - Seated (Max) | 0.051" (1.30mm) |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Frequency | 11.0592MHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 Ohms |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Load Capacitance | 20pF |