Epson MC-405 30.7200K-A0
- Manufacturer
- Epson
- Model
- MC-405 30.7200K-A0
- Datasheet
- MC-405 30.7200K-A0 PDF
- Description
- CRYSTAL 30.7200KHZ 12.5PF SMD
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 4-SOJ, 2.29mm pitch |
| Load Capacitance | 12.5pF |
| Size / Dimension | 0.378" L x 0.160" W (9.60mm x 4.06mm) |
| Frequency Stability | - |
| Type | kHz Crystal (Tuning Fork) |
| Frequency Tolerance | ±20ppm |
| Series | MC-405 |
| Height - Seated (Max) | 0.142" (3.60mm) |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency | 25.6kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 55 kOhms |