Epson MC-306 32.768K-E3
- Model
- MC-306 32.768K-E3
- Datasheet
- MC-306 32.768K-E3 PDF
- Description
- CRYSTAL 32.7680KHZ 6PF SMD
|---|---|
| Series | MC-406 |
| Height - Seated (Max) | 0.142" (3.60mm) |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency | 32.768kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 kOhms |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 4-SOJ, 2.29mm pitch |
| Load Capacitance | 12.5pF |
| Size / Dimension | 0.378" L x 0.160" W (9.60mm x 4.06mm) |
| Frequency Stability | - |
| Type | kHz Crystal (Tuning Fork) |
| Frequency Tolerance | ±20ppm |