Epson MA-506 60.0000M-C0
Manufacturer
Epson
Model
MA-506 60.0000M-C0
Datasheet
MA-506 60.0000M-C0 PDF
Description
CRYSTAL 60.0000MHZ 18PF SMD
Attribute Name Attribute Value
Frequency 20kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 55 kOhms
Packaging Bulk
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Operating Mode Fundamental
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Load Capacitance 11pF
Size / Dimension 0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Frequency Stability -
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency Tolerance ±100ppm
Series C-2
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Ratings -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C