Epson MA-506 20.0000M-F2
- Manufacturer
- Epson
- Model
- MA-506 20.0000M-F2
- Datasheet
- MA-506 20.0000M-F2 PDF
- Description
- CRYSTAL 20.0000MHZ SERIES SMD
|---|---|
| Series | MC-146 |
| Height - Seated (Max) | 0.055" (1.40mm) |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency | 32.768kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 65 kOhms |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | 4-SMD, Flat Leads |
| Load Capacitance | 12.5pF |
| Size / Dimension | 0.264" L x 0.059" W (6.70mm x 1.50mm) |
| Frequency Stability | - |
| Type | kHz Crystal (Tuning Fork) |
| Frequency Tolerance | ±20ppm |